חפש בעלונים קודמים

עלון 14 (2015) (6009) יד ניסן תשע"הליל סדר תשע"ה
יום שישי
 י"ד בניסן תשע"ה 3.4.15
בשעה 19:00
הרמת כוסית
בלובי חדר האוכל
בשעה 19:30
ליל הסדר
בחדר האוכל
חג אביב שמח!

    פותחים שבת
 קבלת השבת הבאה תתקיים בתום ימי הפסח (לאחר החג השני, ב17.4.15). חג שמח!
 -----------------------------------------------------------------------------------------
אבישי גרוסמן דיבר לפני שבוע על פרשת "צו". הפרשה, אמר, עוסקת (בדומה לפרשה הקודמת) בהקרבת הקורבנות במשכן. אלא שבפרשה הקודמת הדברים מופנים אל האדם המקריב, ובפרשה זו הם מופנים אל הכוהנים. ניתן לומר שהמילה "צו" מבטאת בעצם את העובדה שהכוהנים (המדברים בשם ה') הם הקובעים מתי, למה, כמה, איך... ועל העם לציית להם.
אבישי בחר להתמקד בדבריו של הרבי מקוצק המהווים לדעתו אלטרנטיבה למושג "צו". באמירותיו מתייחס הרבי אל שאלת האוטונומיה של האדם, זכותו וחובתו לקבל החלטות שהן פרי מחשבותיו האישיות ונטיות הלב שלו. בלי צווים ובלי יצירת  מצבים המבטלים את יכולת שיקול דעתו.
הרבי מנחם מנדל מקוצק - שחי בעיירה קוצק, בפולין בין השנים 1787 – 1857 , היה מייסדה של חסידות קוצק, ואחד המיוחדים באדמו"רי החסידות. התפרסם בחריפותו, בחדות אִמרוֹתיו, ובהנהגתו התקיפה ויוצאת הדופן. עשרים שנה התבודד בביתו ולא רצה לראות פני איש. הוא לא היסס לבקר את עצמו ואת תלמידיו, תלמיד שלא העלה רעיון מקורי חדש כלשהו במשך שלושה ימים הוצא מבית מדרשו. לא יתכן, אמר, לחזור כל העת על החומר הנלמד מבלי לחדש ולהתחדש.

אבישי סיפר שאִמרוֹתיו המובהקות של הרבי מאד קרובות להשקפת עולמו שלו, והוא מעריך שגם להשקפת עולמם של חברים רבים אחרים.  מתוך שלל אִמרוֹתיו בחר אבישי חמש:
1.         אני מסוגל לומר מה אין לעשות. מה יש לעשות – זאת צריך לשאול כל אחד את עצמו. כלומר, רבים מאתנו "קלים על ההדק" בביקורת על הנעשה, אך מתקשים לסמן אלטרנטיבה מעשית אחרת.
2.         אם אני אני כי אתה אתה, ואתה אתה כי אני אני, אז אני לא אני ואתה לא אתה. אבל אם אני אני כי אני אני, ואתה אתה כי אתה אתה, אז אני אני ואתה אתה. באמירה זו מדגיש הרבי את החשיבות של האותנטיות, ואת ההימנעות מחיקוי האַחֵר.
3.         הגנב האמיתי הוא ההרגל, הנדחק לו בחשאי. אין כסכנתו לאדם. כאן עומד הרבי על כוחו הגדול של ההרגל לחסום מחשבה מקורית, חופשית וּגמישה.
4.         "חסיד" - מורא שמיים עליו. "מתנגד" – מורא "שולחן ערוך" עליו. כלומר, "חסיד" מפחד מבגידה באֶמוּנָתוֹ, "מתנגד" מפחד מחריגה מהנוהג המקובל בחברה בה הוא חי.
5.על האמת לנקר בראש כמו היתוש לטיטוס. האגדה מספרת שלאחר שטיטוס החריב את בית המקדש הוא נענש ע"י יתוש שנכנס לראשו, ניקר והטריד אותו עד שמת.
"יתושו של טיטוס" הפך לביטוי לרעיון טורדני המציק לאדם ללא הרף, הרבי השתמש ברעיון זה,   ואמר שעל האמת להיות כאותו יתוש טורדני המנקר במוחו של אדם, עד שיִדְבָּק בָּאֶמֶת שלו גם אם היא מתנגשת עם אילוצי המציאות וחישובי כדאיות אישיים.

לסיכום אמר שחיוני לכל אדם להישמר ממלכודות חברתיות ואישיות שיכולות לגרום לו לאבד את האותנטיות האישית ואת המחשבה העצמאית. הרוּטינָה חיונית רק בתנאי שהאדם החי בתוכה עֵר לסכנותיה ושומר מכל משמר על עצמאות מחשבתו בנושאים שונים.
תודה לאבישי על הדרשה רבת ההגוּת והעניין.    ענה.


הודעות ושונות
מזל טוב
לטובה ויוסי בן-מיור
להולדת הנכד - נוה
בנם של אוריה ועודד
בקיבוץ נען
ברכות לכל המשפחה!!!

זמני ארוחות בחדר האוכל בפסח
יום שישי  3.4.15 - אין ארוחת צהריים
מי שהזמין אוכל הביתה מתבקש לבוא לקחת בשעה 10:00.
יום שישי  3.4.15  - ליל סדר בקיבוץ, התכנסות בלובי בשעה 19:00.
יום חמישי  9.4.15 - ערב חג שני, ארוחת צהריים בשרית בשעה 12:30-11:30.
יום חמישי  9.4.15 - ארוחת ערב בין השעות 20:00-18:15.
יום שישי  10.4.15 - חג שני – סגור.

חג פסח שמח,
טעים ונעים
צוות המטבח

מה נשתנה במספר החוגגים מהשנה שעברה?
בשנה שעברה חגגו את ליל הסדר בחדר האוכל
405 חברים ואורחים השנה יחגגו 385.
חג שמח לכל מי שחוגג בחדר האוכל, בבית, במועדון לחבר,
וגם למי שלא חוגג כלל.
 "שדה האפונים הירוקות"
הסרט של יגאל תיבון "שדה האפונים הירוקות" ישודר בטלוויזיה בערוץ 10
ביום שבת, חג הפסח, בתאריך 4.4.15  בשעה 12:20 – בצהריים.
הסרט מתאר מפגש מרתק של 9 בוגרים בני 60 החוזרים אחרי 40 שנה
אל מחוזות הנעורים שלהם ב"מוסד החינוכי של הרי אפרים".  מסע אישי של יגאל וחבריו אל שנות התבגרותם בו הם חושפים את עברם ואת חייהם כיום.

חיסוני כלבת:
ביום שני 13.4.15 בשעה 12:00-11:00
בחדר עלון המשק
יבוצעו חיסוני כלבת.
יש לשלם מראש או להביא כסף מזומן. (לא ניתן לשלם דרך התקציב)
עלות החיסון:
חיסון כלב/ ה: 373 ₪
חיסון כלב מסורס / כלבה מעוקרת: 53.5.
ניתן לחסן גם חתולים, עלות החיסון: 28 ₪.
לבירורים ושאלות נוספות ניתן לפנות אלי
עינת תומר – ועדת כלבים

מישהו שם אצלי בתא הדואר
שעון יד.
השעון נמצא כעת במזכירות הטכנית,
מי שאיבד – מוזמן לקחת.
אורי אשכולי

חג שמח
ברצוני לאחל לחברי עין שמר
חג פסח שמח, אביבי, טעים ומאושר.

במהלך חול המועד אהיה בחופש.

להתראות, מרב הדר-פרומר
הגבלת חנייה בשני מקומות
חברים שלום
לאחרונה סומנו בשני מקומות בקיבוץ כבישים בהם החנייה תהיה מוגבלת:
א.         ליד הכל-בו- הירידה לכביש- המקום משמש מעבר וירידת קלנועיות, אופניים ואנשים ואנו מבקשים לא לחנות מול הירידה במקום המסומן.
ב.         בשדרת הפיקוסים מול מחסן הבגדים- סומן שטח המשמש בשעות הבוקר לחניית אוטובוסים של מבקרי המוזאון. אנו מבקשים כי בין השעות 07:30 ל- 16:00 הימנעו מחניה בשטח המסומן והשאירו את המקום פנוי לאוטובוסים.

תודה,
עמי גלעד, רשות התכנון

תודה לטוביה פוקס
על הנכונות הרבה
ותיקון הנדנדה בגן יוסי.
מעשה קטן של אדם אחד
הוא לפעמים מעשה גדול עבור אדם אחר.
  
קעקוע כבר עשית?// עינת תומר
ראיון עם זוהר משיח שפותחת בעין שמר מכון קעקועים!!!!
מה את עושה בימים אלו? אני בת 25 גרה בגן שמואל עם החבר שלי רימון אהרון בן הקיבוץ, רפתן.
אני מאוד שמחה שמכון הקעקועים שלי בעין שמר כי גם פה זה הבית שלי. בבקרים אני עובדת כסייעת בבית ספר "רעות" בכיתה ד', בערבים אני מדריכת נעורים במענית ועכשיו גם מקעקעת.

איזו הכשרה צריך לעבור כדי להיות מקעקעת מוסמכת?
למדתי כשנה ב"איב סנטר" ברעננה, פעם בשבוע במשך 4 שעות בכל פעם.
בלימודים התאמנו לקעקע על סיליקון ורק בשלב מאוחר יותר התאמנו על אנשים. בסיום הלימודים היה מבחן עיוני והיה מבחן מעשי, בו הייתי צריכה לקעקע מישהו מהכיתה. אני עדיין ממשיכה כל הזמן ללמוד ממקעקעים ותיקים. אני מתמקדת בקעקועים בלבד, לא עושה פירסינג.
מהן הדרישות שצריך על מנת להתקבל ללימודים אלו?
כל אחד יכול לנסות להתקבל, אבל צריך שיהיה כישרון בסיסי בציור. יש כאלו שמציירים מהראש ויש כאלו שמעתיקים מאוד יפה.
אני גם מעתיקה וגם מציירת ציורים מיוחדים למי שרוצה. עד היום יצא לי לקעקע כ-20 קעקועים, רובם לחברים טובים.
למה קעקועים?
כל חיי אני מציירת והרבה זמן תהיתי איך אני יכולה להפוך את הציור למקור פרנסה.
בהתחלה נטיתי לשימוש בציור ככלי עזר לטיפול בילדים בחינוך המיוחד, עם השנים הבנתי שהכיוון שלי הוא יותר בתחום הציור.
לך יש קעקועים?
מגיל 12 רציתי קעקוע, אך רק בגיל 15 עשיתי את הקעקוע הראשון שלי ומאז התאהבתי.   יש לי 6 קעקועים, מתוכם אחד קעקעתי בעצמי.
איזה אנשים באים לקעקע?
כולם!!! צעירים, מבוגרים, מבוגרים מאוד. הקעקועים כבר מזמן לא רק לצעירים, אלא לכולם.
למה לקעקע?
הקעקועים הם כמו סיפור שמסופר על הגוף. הם יכולים לבטא תקופה בחיים, אירוע משמעותי, אנשים משמעותיים. זו דרך של אנשים לבטא את עצמם, להנציח מאורע חשוב בחיים. לדעתי בחירת הקעקוע לרוב מעידה על הבן אדם.
מהם האיברים המבוקשים לקעקוע?
האיברים המבוקשים לקעקוע הם: ידיים, רגליים וגב. בינתיים לא יצא לי לקעקע איזורים מוזרים, אבל יש כאלו שכל איבר בגוף הוא לגיטימי עבורם לקעקוע.
קעקעת את בני המשפחה שלך?
ההורים שלי מאוד תומכים, אך לא מעוניינים בקעקוע.לאחים שלי אעשה בקרוב, בינתיים מהמשפחה רק חבר שלי קועקע על ידי, אך אני מכוונת לסבא שלי. הוא מבחינתי הבא בתור.
על אילו כללי הגיינה חשוב להקפיד?
רוב הציוד הוא חד פעמי. צריך לוודא שהכל סגור בואקום ושהכל סטרילי, להחליף מצעים וכפפות חד פעמיות אחרי כל לקוח.
יש דבר כזה בעינייך יותר מדי קעקועים?
צריך שהקעקוע יהיה מסודר ואסתטי, שיהיה קשר בין קעקועים על הגוף, שלא ייראה כמו לוח מדבקות.
קעקוע שנראה מעבר לבגד שלובשים עלול לפגוע במקום העבודה:
אנשים צריכים להבין שכל בן אדם הוא אינדבידואליסט. יש אנשים שבוחרים לקשט את הגוף והם עדיין רציניים ואחראים ויכולים להיות עובדים מצויינים. הקעקוע מעביר מסר לדעתי: שמותר להיות שונה. צריך לקחת את הקעקועים בצורה יותר קלילה. עם הזמן הם הופכים להיות חלק ממי שאתה, רק שזה ציורי ויפה.
מה עם כאלו שלא אוהבים קעקועים?
אין לי כוונה לשכנע את אלו שלא רוצים. יש כאלו שלא מתאים להם לקעקע. יש גם משהו מאוד יפה בגוף נקי.


זה כואב?
תלוי למי ותלוי איפה. הכאב לגמרי נסבל לדעתי, ויש כאלו שאוהבים את הכאב, שנהנים מהעניין. הכאב הוא לא סיבה להימנע מלעשות קעקוע.
אני מזמינה את המעוניינים לבוא לעשות קעקוע במכון שלי:  בימים אלו אני פותחת מכון קעקועים בעין שמר במתפרה הישנה, חדר אנטימי ונחמד.  אני אמנם מתחילה אך יש לי יד טובה ואני תמיד מוכנה לעבור תהליך של בחירת קעקוע ולצייר ציור שיהיה מיוחד רק לו. המחיר שלי: 200 ₪ לשעת קעקוע.
איזה קעקוע שעשית אהבת במיוחד?
 קעקוע ציפור שעשיתי לחבר טוב,  הוא נתן לי יד חופשית לקעקע ומאוד נהניתי מהעשייה.

מבצע התרמה לפסח
כמדי שנה בשנים האחרונות,  גם השנה נארזו מארזי מזון לחג הפסח כתרומה למשפחות נזקקות. למבצע נרתמו תלמידי כיתה ו', כחלק מפעילות שנת בר המצווה שלהם, הנעורים, הורים ומתנדבים נוספים והכל בניצוחה של חיה חרודי.נארזו חבילות שי ל-50 משפחות.  כל חבילה כללה: עוף קפוא, אבקת מרק, קמח מצה, סוכר, שמן, שוקולית, שימורי תירס, תירוש, שימורי לפתן, נס קפה, עדשים ואפונה יבשות, מיונז, שמן, טחינה, ריבה, ממרח שוקולד, טונה, תירס, מלפפון חמוץ, זיתים, קורנפלקס, אורז, שמן, רסק עגבניות, קטשופ, תרכיז עוגה לפסח, ירקות טריים: תפו"א בצל, כרוב, גזר ומלפפון, פירות: שסק, תפוזים וקלמנטינות.
הילדים וההורים התרגשו מאוד מהתגובות שקיבלו מהמשפחות שקיבלו את מארזי החג.
 תמיכה בהצעת אבינועם גולן
אני תומך בהצעה של אבינועם גולן, זאת הצעה טובה, נכונה וגם צודקת. אני מציע לכל החברים לתמוך. זה מגיע לנו, זה הרכוש היחידי שיש לנו. לא בתים וגם לא שיוך, זו אוטופיה. אנו משקרים לעצמנו. רכוש שנמכר הוא קודם של הוותיקים ולא של הוועדות שרוצות להיות שותפות. לוועדת שיפוצים יש תקציב. ירושה לנפטרים – יש תקציב. הכל יישאר כמו שהיה ולא לנגוס מכל מכירה של רכוש. לחברים יש רק ותק היום גם זה עבר אינפלציה המניה ירדה מ-60 שנות ותק ל-44 שנים, ואני שואל למה העונש?? לא עבדנו יפה?
חברים, מגיע לנו בצדק בכל מכירה של רכוש לחלק תמיד לוותיקים, זאת המניה היחידה שיש לנו וכל היתר יתנהל כמו שהיה לפני המכירה. לוועדות יש תקציב, לחברים יש ותק בזכות שמגיע לנו. ההצעה של אבינועם נכונה ואנושית ואני מציע לכולם להצביע בעד. גם צעירים יום אחד אתם תהיו ותיקים לא תמיד נשארים צעירים. ותק זו זכות של כולנו לכן, יש להצביע להצעה החכמה של אבינועם.
חג שמח וגם כשר
באהבה שלמה בורלס

על הבונוס האחרון בעין שמר...
"כל ההצבעה היא אינטרסנטית" נאמר בשיחת הקיבוץ האחרונה. זה נכון.    השאלה היא מהו האינטרס?   לכאורה, האינטרס של הוותיקים, אלה מהם שביתם שופץ לאחרונה, הוא לקבל כמה שיותר כסף, כאן ועכשיו. ואולי אין זה האינטרס היחיד שלנו?  חשוב לשים לב, כי הוותיקים בהחלט לא מקופחים על-פי ההצעה של הצוות והנהלת קהילה. יש בה התחשבות גדולה מאוד בוותק, והוותיקים אמורים לקבל חלק נכבד ביותר מכספי הבונוס. יחד עם זה, הצעתם מתחשבת במרכיבים נוספים בקהילה שלנו, שכדאי מאוד לקחת אותם בחשבון: האם אין זה אינטרס שלנו, כיחידים וכקהילה לקיים החלטות שהחלטנו בעבר, כגון השוואת פערי דיור? כולנו שילמנו עבור ביתו המשופץ של חבר כזה או אחר, האם אלה ששיפצו זה עתה את ביתם, רשאים להתעלם ממצוקות אלה שהשתתפו במימון דירתם? האם הצעירים, שעובדים קשה ומשתתפים בעול, אם בפועל ואם בתשלומי מס איזון כבדים, ובתשלומי מס קהילה מוגדלים, כל חודש מחדש, אינם זכאים לקבל מהעוגה?האם אנחנו רוצים לחיות בחברה של חטוף ככל יכולתך? האם אין זה אינטרס של כולנו, לדאוג לאיזונים המתאימים? לדאוג לקיום החלטות והבטחות שניתנו בעבר?ואם נחזור לוותיקים –האם אין זה אינטרס של המבוגרים שבינינו, שלא ייפגעו למשל, ההחלטות על הפנסיה שהחלטנו במטרה לשמור על רמתה לכל השנים (כגון זיקה בין גובה הפנסיה לשכר המינימום במשק), גם כשלפנסיונרים לא יהיה רוב בקלפי?כדי שדברים כאלה לא יקרו בעתיד, חשוב שנחליט החלטות מאזנות ונמנע מפגיעה בקבוצות כאלה ואחרות, רק משום שכרגע ביכולתנו להשיג את הרוב הדרוש לקבל עוד... 
אחרי נתניה ואשדוד - הצרפתים כובשים את חריש
מתוך אתר הארץ, אריק מירובסקי, 29.3.15
יהודי צרפתי חתם על הסכם לרכישת ארבע דירות בחריש בהיקף כולל של 4.53 מיליון שקל - כך דיווחה חברת פרומיסלנד, שמשווקת את פרויקט סוהו בחריש של חברת ג'י הנדסה. זאת, במסגרת חוג בית בצרפת, שארגנה חברת פרומיסלנד. עינת זקריה, מנכ"לית חברת פרומיסלנד, העריכה כי עד היום בוצעו מספר עסקות בחריש על ידי אנשי עסקים צרפתים בהיקף כולל של למעלה מ-9 מיליון שקל.
הנכסים שנרכשו על ידי היהודי הצרפתי היו דירת פנטהאוז בת חמישה חדרים, בשטח של 135 מ"ר עם מרפסת בגודל 67 מ"ר, שעלתה 1.45 מיליון שקל; דירת חמישה חדרים, שעלתה 1.02 מיליון שקל, בשטח של 112 מ"ר ו-14 מ"ר מרפסת; ושתי דירות בנות ארבעה חדרים בשטח של 92 מ"ר כל אחד ו14-11 מ"ר מרפסת - במחיר של 960-920 אלף שקל, בהתאמה. בסך הכל, שילם איש העסקים עבור ארבע הדירות 4.53 מיליון שקל.
בחודשים האחרונים ביצעה פרומיסלנד עסקות נוספות מול רוכשים צרפתים. באחת מהן, רכש איש עסקים צרפתי נוסף שתי דירות דופלקס בפרויקט "סוהו חריש", ודירת חמישה חדרים במחיר כולל של כ-3.6 מיליון שקל. רוכש צרפתי נוסף רכש בפרויקט דירת ארבעה חדרים בשטח של 92 מ"ר תמורת 940 אלף שקל. במסגרת חוג הבית שקיימה חברת פרומיסלנד בפריז, נרשמו מתעניינים נוספים מבני הקהילה היהודית-צרפתית, שמבקשים לרכוש דירות בישוב.
"אם בעבר עולי צרפת היו רוכשים דירות שמחירן 1.5 מיליון שקל וצפונה, הרי שהמגמה הזו השתנתה. היום העולים החדשים מכוונים פחות או יותר לרמת מחירי דירות הנפוצים בקרב הקהל הישראלי, וחריש עונה למידות הללו. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ניכרת ירידה חדה ברמות מחירי הדירות הנרכשות על ידי העולים החדשים, בפרט בפלח השוק של הדירות החדשות. תופעה זו מתרחבת והולכת, ובשנים הבאות נראה את תושבי החוץ מתחרים עם הישראלים על אותו פלח שוק. הכניסה של יהודי צרפת לחריש היא חלק מאותה מגמה", אמרה זקריה.
העביר לעלון המשק: יגאל קצנלנבוגן
מוסף תרבות

ערב יום הזיכרון 
לשואה ולגבורה
יום רביעי 15.4.15
כ"ו בניסן
בשעה 20:00
בחדר האוכל
"החיים הם מתנה"
סיפור חיים
של ניצולת השואה
חניתה רודני (אמא של רפי)

ערב חג שני  של פסח
"אצבעות שוקולד"
ערב שירה חמים ומרגש
משירי היוצר אהוד מנור -    10 שנים לזכרו. –
שירים מתובלים בסיפורים פיקנטיים מחייו.
עם הזמרת הילה אסולין
נגנים: גיטרה- מיכאל וקנין, כלי הקשה- גלעד דוברצקי, קלידים- רועי אשכנזי.
יום חמישי 9.4.15
בשעה 21:30
בחדר האוכל

כניסה חינם
כולם מוזמנים
תרבות עין שמר