חפש בעלונים קודמים

ג' באדר תשס"ט 27.2.2009

עלון מס' 9 (3731) ג' באדר תשס"ט 27.2.2009גשם נוצר מהתלכדות טיפות מזעריות אשר נמצאות בעננים לטיפה אחת גדולה יותר, הכבדה מספיק כדי ליפול ארצה.
הסיבה לירידת גשם בחורף בישראל מקורה במערכת מזג אוויר שנקראת אפיק רום, שמסתובבת בחורף מעל הים התיכון ויוצרת את השקעים החורפיים. בקיץ נחסמת חדירתה והיא אינה נמצאת מעל הים התיכון.
כדי שטיפת מים תעזוב את הענן ויתחיל לרדת גשם, הטיפה צריכה להיות בגודל מינימאלי של 1 מ"מ. מהירות נפילת הטיפות יכולה להגיע עד למהירות של 7.6 מטר בשנייה.
גודל הטיפות תלוי במהירות הזרמים האנכיים שבתוך הענן. כשהזרמים מהירים וחזקים, הטיפות מתנגשות זו בזו ומתלכדות לטיפות גדולות. כשגודל טיפות המים מתגבר על עוצמת הרוחות האנכיות, הן מתחילות ליפול אל הקרקע. ענני ערימה מורידים לרוב גשמים עוצמתיים המורכבים מטיפות בגודל של מילימטר עד חמישה מילימטרים. גשמים חלשים באים מעננים שכבתיים שגודל הטיפות בהם קטן. ברבים מהציורים נראות טיפות הגשם בצורת דמעה, אך הטיפות הקטנות הן בצורת כדוריות עיגוליות או אליפטיות. טיפות גדולות יותר מקבלות צורה שטוחה יותר.
ג ש ם ל פ י ג י א ו ג ר פ י ה במעלה ההרים הסמוכים לים, יורדות כמויות הגשם הגדולות ביותר. במקומות אלה, אוויר לח מטפס מן הים אל ההרים, עד שמגיע לגובה רם והופך לענן. לעומת זאת, במקומות הרחוקים מהים, הגשמים נדירים לרוב. כמו כן, גם במקומות הסמוכים להרים גבוהים, בהם הרוח נושבת במורד ההר, כמות הגשמים מועטה. לדוגמה, בהרי ההימלאיה, כאשר רוח נושבת צפונה מהאוקיינוס ההודי לכיוון ההרים יורדים כ-10,000 מ"מ, ואילו במורדות הצפוניים, שם הרוח לא מגיעה מן הים יורדים רק כ-1000 מ"מ.
באזור שלנו ניתן לצפות בהבדלים חדים בין מערב הרי הלבנון והחרמון (1500 מ"מ), לעומת האזורים המזרחיים להם - בבקעת הלבנון, שם כמות הגשמים היא 600 מ"מ בלבד. בירושלים, כמות הגשמים עומדת על 600 מ"מ וביריחו המזרחית ממנה כ-50 ק"מ, כמות המשקעים השנתית היא רק 170 מ"מ.
ו א צ ל נ ו - ב ע י ן ש מ ר הגשמים האחרונים התקבלו בברכה והם משנים בהחלט את התמונה! בגלל מיעוט הגשמים בראשית החורף החיטה שנזרעה בתחילת החורף לא הצליחה לגדול מספיק, היא נמוכה וכבר השתבלה. אבל בעזרת הגשמים האחרונים נתמלא חתך ההרטבה של הקרקע והתמלא במים שיספקו את צורכי גידולי הקיץ. ונקווה שיבואו עוד גשמים.

פותחים שבת
לפני שבוע נושא השירים היה "ברית", הסולנים היו: דלית אייזנברג בשיר "בלדה על נערי שגדל", קובי גרוסמן ואביעד שפירא בשיר "את חירותי", אמיתי ששון וזמיר גולן בשיר "סע לאט". רוב תודות למבצעים המשובחים. חן, חן לחנניה האקורדיוניסט על נגינתו היפה.

דרשה עתירת ידע ועניין נשאה עדה גבע. בתחילה אמרה שלאחר פרשת יתרו עם רגעיה הגדולים והנשגבים, אנו מגיעים לפרשת "משפטים" על חוקיה המייגעים, כגון חוקים של "עין תחת עין ושן תחת שן" שהם לא פעם מתסכלים ועיתים קשה לנו לקבלם...
אבל, המתבונן בחוקי הפרשה שביסודם דאגה לעני, לאלמנה, ליתום ולגר, יראה שבחוקים אלה שילב המחבר את ה' כדי להזהיר ולהרתיע מפני פגיעה בחלשים שאין להם מגונן.

בהמשך עסקה בשאלה מה לעשרת הדברות ולפרשת משפטים? פרשנים רבים, אמרה, רואים בצירוף זה הוראה לשמור על הסדר הציבורי ועל הצדק החברתי.

לאחר מכן התייחסה לדרשתו הביקורתית של עלי אלון בעניין המונותיאיזם, גילתה שהיא אינה רואה את הדברים כך... כדוגמה, הביאה את הדיברה: "לא תחמוד", אמרה שבכל עשרת הדיברות אנו נדרשים לא לעשות משהו או כן לעשות משהו, אבל בדיברה זו אנו נדרשים לא לחשוב משהו, לא לרצות משהו... החכמים שואלים: איך יהיה אדם שלא יחמוד דבר יפה בליבו? איך אפשר לדרוש דרישה כזאת?
יש טענה המופיעה במדרש שיצר הרע הוא טוב מאד, בזכותו אדם מתחתן, בונה בית, מוליד ילדים... נאמר על היצר הרע: "כי הוא קנאת איש מרעהו". הקנאה היא רגש המייצר את כל הדינאמיקה של הכלכלה, אי אפשר בלי הקנאה, ולכן אנו חייבים שיהיה בנו יצר רע. ואם כך, מה עושה כאן "לא תחמוד"? התשובה היא שאתה יכול לרצות שיהיה לך כמו לזולתך, ואפילו יותר ממנו, אבל אתה לא יכול לרצות את שלו.
אמרה שחוקי פרשת משפטים נגזרים מהצו לא תחמוד, וזוהי תורה מדהימה המציבה מטרה מאד גבוהה לאדם.

בהקשר לדרשתו של עלי, הרואה את הדברים אחרת, הביאה את המדרש 70 פנים לתורה על פיו קוראים החכמים לציבור, (כלומר לכולנו) לפרש את התורה כל אחד בדרכו ולפי האמת שלו, ובהצטרפות כולם – תושג השלמות שהיא האמת לאמיתה.

והשבוע, "שירי אורלנד" לרגל יום השנה השביעי למותו. בהקשר לפרשת "תרומה" נארח את יובל כספי אמן ומורה לאמנות במדרשה לאמנות ובבית הספר "גשר על הואדי", הוא ידבר על המשכן במדבר בליווי מצגת תמונות.


שבת שלום


רענון לגבי שיחת קיבוץ וקלפי
בעקבות בחירתה של נעמי לריכוז ועדת קלפי קראנו מחדש את התקנונים
וההחלטות בנושא שיחת הקיבוץ והקלפי, ואנו מרעננות את הנהלים,
לידיעת הציבור.
רקפת זהר, נעמי בן חיים

שיחת קיבוץ
הודעה על שיחת קיבוץ תתפרסם כמה ימים מראש, ולכל המאוחר יממה לפני קיומה. ההודעה תכלול מועד ומקום וכן סדר יום. ההודעה תפורסם בעלון, על לוח המודעות, בלוח האלקטרוני, באתר הקיבוץ וברשימת התפוצה בדואר האלקטרוני.
השיחה תוקלט ותשודר בערוץ הפנימי. השיחה תתקיים גם אם לא תוקלט ו/או לא תשודר (בשל תקלה טכנית). פרוטוקול השיחה יירשם לפי ההקלטה או בזמן השיחה אם אין הקלטה. הפרוטוקול יפורסם בעלון הסמוך לשיחה, לפני קיומה של הצבעת הקלפי.

דפי ההצבעה
הסעיפים להצבעה יפורסמו כמה ימים לפני ההצבעה, ולכל המאוחר 24 שעות לפני ההצבעה. הפרסום יהיה בלוח המודעות, הלוח האלקטרוני, אתר הקיבוץ ורשימת התפוצה בדואר האלקטרוני.
ניסוח דפי ההצבעה - באחריות המזכיר/ה ובשיתוף החבר/ה או הגוף המציע
קבלה לחברות או למועמדות – כל מועמד יופיע בפתק נפרד, בצבע נפרד.

קלפי, זכות הצבעה וייפוי כח
הצבעות הקלפי יערכו ביום שישי משעה 11:30 עד 13:00 וביום ראשון משעה 11:30 עד 12:45. בעת ההצבעה יהיו נוכחים שני חברים מוועדת הקלפי.
יכול להצביע כל ורק מי ששמו מופיע ברשימת המצביעים.
חברים אינם יכולים להצביע בשמם של חברים אחרים אלא אם בידם טופס חתום שמייפה את כוחם. ייפוי כח ניתן אך ורק בשני מקרים הבאים: א. חבר רשאי לייפות את כוחו של בן זוגו להצביע במקומו; ב. חבר הנמצא בחו"ל רשאי לייפות את כוחו של כל חבר קיבוץ אחר להצביע במקומו.
ייפוי כח יינתן רק בטופס המיועד לכך, שניתן לקבלו במשרדי הקיבוץ, במזכיר/ות הטכנית או באתר הקיבוץ . הטפסים הצהובים שהיו עד היום – לא יהיו בשולחן הקלפי ואינם תקפים.

ספירת הקולות
ספירת הקולות תתבצע בתום שני ימי ההצבעה. בין שני ימי ההצבעה תשמר קופסת הקלפי במקום נעול. ספירת הקולות תתבצע על ידי 2 חברים מוועדת הקלפי.
אם יהיה פער משמעותי בין מספר המצביעים למספר דפי ההצבעה, תיערך ספירה חדשה. במידה שהפער יישאר, וגודלו יהיה כזה שיכול להשפיע על תוצאת ההצבעה, תיערך הצבעה חדשה.

לאחר ההצבעה
תוצאות הקלפי יחד עם רשימת המצביעים החתומה ודף הספירה – יועברו על ידי חברי ועדת הקלפי התורנים במעטפה חתומה למזכירה.
התוצאות יפורסמו בלוח האלקטרוני, לוח המודעות, אתר הקיבוץ והעלון.
דפי ההצבעה האישיים יישמרו בידי ועדת הקלפי, במקום נעול, למשך כחודשיים (עד עבור שתי שיחות נוספות).
תוקף החלטת הקלפי – מרגע פרסומה.

ש ל ך - ש ל נ ו
ביום רביעי
בין השעות 11:30 ל12:00 נלקח
מגינת המועדון עציץ גדול ללא צמח.
מי שראה – אשמח אם ידווח.
מרים שנפלדמ כ ר ז
למזכיר המועצה ומנהלת משאבי אנוש של מועצה אזורית מנשה.

היקף המשרה 100 אחוז. חוזה בכירים ע"פ כללי השלטון המקומי.
דרישות המשרה: תואר B.A לפחות בתחומי מנהל עסקים, מנהל ציבורי, מדעי החברה, ראיית חשבון, כלכלה, משפטים.

פרטים מלאים אודות המשרה יש לקבל במזכירות המועצה לאחר העברת מייל moshe@menash.co.il
או באתר המועצה.
מועד אחרון להגשה 1.3.2009


בברכה
אילן שדה – ראש המועצהנ ו ס ע י ם
החל מ-2 עד 20 למרץ
לא נהיה בבית
מפתחות הטרקטור אצל אורי אשכולי.

רוג'ה ומרלן
קטעים ממכתב לשכת רשות המים


" ...כמויות המשקעים בחורף הנוכחי והמשבר החריף והמתמשך במשק המים, מחייבים הקפדה יתרה על הוראות רישיונות ההפקה, התנאים וכמויות המים הנקובים בהם. כל חריגה תטופל בחומרה, על פי כל הסמכויות הנתונות למנהל הרשות לעניין זה – לרבות, הטלת תשלום מיוחד, הפסקת הספקה של מים, הגשת כתבי אישום, הכל בהתאם לנסיבות, על פי שיקול דעתו של מנהל הרשות בכל מקרה לגופו.

ה ג ב ל ו ת ב ג י נ ו ן
לא ניתן עוד לאפשר צריכה בלתי מוגבלת של מים להשקיית גינות ציבוריות. השימוש במים לגינון ציבורי יעשה תחת משטר של הקצאות. בשלב זה ההקצאה לגינון הציבורי תעמוד על אפס מ"ק. ככל שהמצב ההידרולוגי יאפשר זאת ישקול מנהל הרשות לקבוע במהלך השנה הקצאה לגינון הציבורי.

מים לשימוש ביתי:
כמויות המים לצריכה ביתית בהתיישבות המתוכננת, נקבעו כמכפלה של מספר התושבים על פי נתוני הלמ"ס, כ- 150 מ"ק לנפש לשנה. ביישובים בהם קיימת מערכת מדידה נפרדת, הצריכה בפועל תשמש כהקצאה ביתית".

אורי שני – מנהל הרשות


ל מ כ י ר ה
מכונה להסרת שיער של חברת BRAUN
דגם מתקדם במצב חדש כמעט, המחיר 350 ₪ (במקום 540) תעודת אחריות עד אוגוסט 09.
רויטל דהן-אלון 052-5523537תיסלם
ב- 17.3
באולם גן שמואל

תקבלו שתי ציפורים בערב אחד –

גם הופעה של להקת תיסלם
וגם תרומה ל"קשתות"

"קשתות" הוא מרכז לילדים עם ליקויי תקשורת רחבים (אוטיזם), שבו לומד גם יונתן שלנו. בעשר השנים האחרונות הפך קשתות מגן קטן בקיבוץ ברקאי לבית ספר של 60 תלמידים - ועשה זאת הודות להרבה אנשים טובים שעזרו בדרך. במדינת ישראל של היום אין לנו למעשה פתרון אחר, מאשר לפנות לציבור, ואליכם, חברינו. קנו כרטיסים למופע – ותרויחו גם את תיסלם במופע איחוד וגם תרומה לבית ספר מקסים שנמצא ממש לידינו וזקוק לכם מאד.
רוצים לעזור בלי לבוא למופע?
קנו כרטיסים למישהו שכן רוצה...
או סתם הרימו טלפון ותרמו את תרומתכם.

מחכים לכם!
חמי ורקפתלהזמנת כרטיסים - התקשרו עוד היום:
1-599-520-560
או הכנסו לאתר www.interguest-reg.com

ח ו ר ף ח כ ם

ת ו ד ו ת
לאיתן בן מיור
כשהידע הופך לבריאות – סיכום החוג "תזונה נכונה בעידן השפע"

איתן החכים אותנו בנפלאות התזונה הנכונה בעידן המודרני, ועל הקשר הישיר בין תזונה נכונה, מחלות גוף ונפש.
בכל מפגש היינו צמאים לדעת יותר ויותר מה אנחנו יכולים להפיק מהאוכל ומצורת חיים נכונה יותר.
דנו בדברים שמעסיקים את כולנו:
טיפוסים שונים ומה מתאים לכל אחד מהם, כולסטרול, מערכת העיכול, אנטיביוטיקה, חיידקים טובים ורעים, בעיות ספיגה ועוד הרבה.
למדנו גם דברים חדשים שהיו בגדר "שבירת מיתוסים" בשבילנו – למשל, על חלב הפרה, על הביצים, על הדבש וכו'.

אנחנו מודים לאיתן מקרב לב על שבחר להקדיש לנו מזמנו ומרצו והיה זמין תמיד לכל שאלה וייעוץ.
תודה לך איתן היה לנו מרתק!
נפגש בחורף הבא.

הגר צנסקי ומרים שנפלד' בשם
משתתפי החוג.

לטל עידית ומרב מדריכות חוג אקולוגיה

תודה רבה על החוג הנפלא -
למדתי הרבה דברים מעניינים בחוג:
על מחזור, על הכנת ארוחה מהטבע, על צבעים מהטבע ועוד דברים נפלאים.
שמענו סיפורים מעניינים ועשינו דברים כייפים.
מקווה שיהיה חוג גם בשנה הבאה.

מגילי שפירא
*מצטרפים לתודה טובית ושביט

חורף חכם –
צרות של עשירים

עברו עלינו חודשיים, אולי קצת יותר,
שכמעט לא נפגשו בבית (זה הצרות)
השתתפנו בחוגים מרתקים ומעניינים.
משפחתונו המונה 5 נפשות, השתתפה
מקטן ועד גדול ב-12 חוגים (כולל שני חוגים שטובית העבירה – לא חוכמה)

ואנו רוצים להודות
לצוות המדהים שמתמיד וממשיך מידי שנה לארגן את הפרויקט הנפלא הזה.
תודה מיוחדת לגלי יגודה, מרים שנפלד וחיים חננאל אשר שיתפו פעולה וטיפלו בכל הצרכים והרצונות הלא פשוטים בחוג אותו אני העברתי.

לכל המנחים הותיקים והחדשים שמשקיעים מזמנם בהכנת החוגים והעברתם בטוב טעם והשקעה רבה.

תודה גדולה מקווים להתראות בשנה הבאה.

גילי, פלג, אגם, טובית ושביט.לדני אבנר היקר!

תודה על שעזרת לנו להיכנס לכל סוף שבוע עם הרבה אנרגיות טובות, שלווה פנימית ומיקוד פיזי.

כל זאת בחוג טאי צ'י מושקע שהתנהל
באווירה נעימה ביותר.

תודה רבה, מפיט אברהמי ומשתתפי החוג

לשלומית מילמן דנון

בנכונות, בצניעות ומלים פשוטות הפלאת ללמדנו איך עושים שרירים.
במקצועיות וטעם טוב דיברת על כל מה שטוב לאשה – איך לנשום, לכווץ ולהרפות, ושאין כמו מודעות וחשוב לדבר על מה שמציק.
נתת לנו מעצמך בנדיבות וללא חשבון.

ומאתנו תלווה אותך הרבה הכרת תודה ואהבה
בנות החוג לרצפת האגן


מספריית הילדים
המחזירים ספרים לספריית הילדים מתבקשים לציין בפתק את שמם.

אז... איך נכנסנו לאתר הסי.איי.איי?
מסר: חיים חננאל

לאחר קבלת השבת התכנסנו, לא רבים אך סקרנים, לפגישה עם ליאורה מאסטרו ומרה אבנר בנושא אתרי אינטרנט ממשלתיים וציבוריים והשרות שהם חייבים ואף נותנים לאזרח.

למדנו שיש מי שנותן יותר ומי שפחות.
אנוכי למשל, למדתי מההרצאה של ליאורה, שאני יכול ללמוד פוטושופ דרך קישור המופיע באתר של מבואות עירון שלא הכרתי קודם. ליאורה ציינה לשבח את האתר שלנו ומרה אבנר הציגה את האתר ושימושיו השונים.

יש בדעתנו להציג אותו שוב בקרוב, באיזושהי שבת אביבית, בפאב, בליווי חמין ובירה. להתראות.
" מילה ממלוא"

התחלנו את הסמסטר השני במילוא. התברכנו שבמועצה שלנו וליד ביתנו קם מרכז פעילות כה פעיל, מגוון ומעניין.
מילוא רוחשת פעילות: מעל 70 חוגים וכ- 680 תלמידים.

השנה חל שינוי בזמני חיוב החברים עבור הלימודים,וברצוני להסביר את השינוי, כפי שנמסר לי מהנהלת מילוא.

צורת תשלום שכר הלימוד נגזר ממקום המגורים. במספר קיבוצים החיוב מועבר דרך המועצה, ומקוזז ממצבת התשלומים של היישוב במועצה (למועצה מועבר סכום גלובלי לתשלום וליישוב מגיע פירוט החיוב על פי שמות הלומדים והחוגים).

החיוב נעשה בשלושה תשלומים כמספר הסמסטרים במילוא:
ספטמבר – דצמבר
ינואר – מרץ
אפריל – יוני.

עד השנה נשלחו החיובים להנהלת החשבונות באמצע הסמסטר והקיבוצים חויבו לקראת סופו. עקב הכנסת תוכנית ניהול תשלומים חדשה למילוא, כעת שולחים את החיובים סמוך לתחילת הסמסטר.
בסמסטר הראשון – החיוב נעשה בסוף אוקטובר, תחילת נובמבר (לאחר התייצבות ההרשמות לחוגים).
בסמסטר השני – החיוב הועבר לסוף ינואר.
החיוב האחרון יועבר בסוף אפריל.

בהזדמנות זו חשוב לציין, כי כל שינוי אישי בהשתתפות בחוג, יש לעשות בצירוף מילוי דף ביטול/שינוי שמקבלים במשרדי מילוא – אחרת החיוב יימשך.

אצלנו בעין שמר עלות החוגים מסובסדת ע"י הקיבוץ בחמישים אחוז.
תודה לקיבוץ ונקווה כי עזרה זו תמשך לאורך שנים.
על כל שאלה ועם כל ברור ניתן לפנות אלי.

י ה ו ד י ת ס ג ו ל י

היה
היה
מהארכיון –

כ י צ ד ח ג ג ו א ת פ ו ר י ם

משחק פורים מתחיל בשעה 9:30
הקהל המחופש מתרכז ע"י מגדל המים –
הבלתי מחופש על הדשא ממול.
1. מפקד חגיגי של
המסכות בחוץ.
2.רונדו
3.כניסה לחדר האוכל
לפי הזמנות וסדר
קבוע מראש.

משלוח מנות איש לרעהו.

אף אנחנו נקיים השנה את המנהג של משלוח מנות איש לרעהו. הכינו מתנות – "מחבר לחבר".
בעוד ימים מספר תעבור ועדת התרבות את החדרים ותאסוף את המתנות.
סיסמתנו:"מתנה לכל חבר"
את המתנות נגריל,
כל חבר יזכה במתנה.
רצוי לצרף מכתב ברכה.

הביאה שרה אבל

גינות קהילתיות ביישובי מועצה
אירוע מסכם בחממה

ביום שלישי האחרון, בשעות אחר הצהריים, נערך הפנינג מקסים, בו חגגנו חודש של פעילות בנושא גינות קהילתיות ביישובי המועצה.הכול בעצם התחיל בסוף ינואר, כאשר ביום שישי אחד התכנסו נציגי הצוותים לאיכות הסביבה מהיישובים, רכזים חברתיים ומדריכי נוער, ליום הדרכה בנושא שהתקיים בחממה. שמענו הרצאה מעניינת משחר, פעיל בארגון "הפיל הירוק", על משמעות העשייה המשותפת בקהילה, ואיך בונים גינה קהילתית, ולאחר מכן הפשלנו שרוולים, והתנסינו בבניית ערוגה מוגבהת וערוגה ספירלית.

לאחר מכן, במהלך חודש פברואר, כ- 13 מיישובי המועצה שהחליטו לקחת חלק בפרויקט, תכננו, והקימו ביישובם גינה
קהילתית. כל יישוב בחר את קהילת היעד שלו בהקמת הגינה – גני ילדים, נעורים, כלל תושבי היישוב, וביחד הם יצרו פינה ירוקה ויפה.

בהפנינג הסיום נערכו סדנאות יצירה אקולוגיות - בניית דחלילים מענפים, בדים ו"זבל", שקיות ריחניות מטול וצמחי תבלין יבשים ועציצים מבקבוקי פלסטיק בשימוש חוזר. הכנו פיצות
טעימות בטבון, ושתינו מרק מצוין. התה והקפה היו על האש כל הזמן- כמובן!
ברקע הופיעה מצגת תמונות של הקמת הגינות בכל היישובים - היה כייף לראות איך הילדים מתלהבים לראות את עצמם בפעולה.

לסיכום האירוע התאספנו, נציגי היישובים (מצר, משמרות, עין עירון ונציגינו – איתן בן מיור) סיפרו על החוויה של בניית הגינה, נועה סגל-מאסטרו סיכמה את כל הפרויקט, וכולם יצאו בתחושת גאווה וסיפוק.

אנחנו רוצים להודות ל-כ-ל מי שעזר ועמל במהלך הפרויקט: גילי וצוות הנוי, טל ספקטור, חיים חננאל, מרים שנפלד, צוותי המרכזים, ובמיוחד לאיתן שעזר כל כך הרבה, הדר מור והמוסדניקים, נועה סגל-מאסטרו והמועצה האזורית, ואחרונים חביבים לילדים המקסימים שהשתתפו בהכנת הגינה בכיף גדול!

צוות החממה
א ז כ ר ה
ביום חמישי 5.3.09
נעלה לקברו של
לואיס גורן ז"ל
בשעה 15:00

ה מ ש פ ח האנו משתתפים באבלם של
פנינה דגן וגדעון אברהמי
ובני משפחותיהם
במות אחיהם ישראל אברהמי.ידיעות אחרונות
אנו שמחים להודיע על הופעת הגיליון הראשון של עיתון "ידיעות הקיבוץ"
החל מיום 27.2.09 –
שיחליף את עתון "הקיבוץ".
יום ההפצה יהיה בכל יום שישי.
העיתון יצורף חינם לכל מינויי ידיעות אחרונות בימי שישי ולקוני ידיעות אחרונות בכלבו הקיבוץ.

אם ברצונכם להזמין את ידיעות במחיר
3 ₪ לגליון, יש להתקשר לטלפון
1-800-85-8888
או בפקס ל 04-9559966

אגף הפצה, מכירות ומינויים

נ ר ז י כ ר ו ן
לנפטרים בחודש מרץ

משה איתן 2.3.1964
שמואל שועלי 2.3.1988
איז'ק לוטן 5.3.1989
לואיס גורן 5.3.2001
מאשה יגודה 8.3.1996
רחל מצקין 7.3.1997
אהרון שדמון 10.3.1970
צבי דקל 10.3.1989
מייטק זרטל 12.3.1993
רקפת לינדר-שפירא 13.3.1997
אריה שמרי 13.31978
זכריה סל 14.3.1963
שרה מרקם 14.3.2006
אבשלום בן-יהודה 15.3.1978
יעקב ג'יוואן 20.3.1972
מרים ג'יוואן 20.3.1987
אריה תלמי 20.3.1987
שלמה לוי 23.3.1994
יצחק גרוסברג 23.3.1985
משה גרוסמן 25.3.1998
לוצ'יה איזנבלט 27.3.2006
שרנקה זרטל 30.3.1991
חנה ארליכמן 31.3.2006

נועם
הספר
יבוא
ביום שני


מהמרפאה
ד"ר נגב לא יקבל קהל מתאריך 2.3.09 עד 13.3.09
לגבי שעות עבודתו של הרופא המחליף נפרסם בהמשך.

עבור מזכירות קיבוץ עין שמר
ש ל ו ם ר ב !

הרבה תודות על נכונותכם לארח את הצוות החינוכי של קבוצות נעל"ה מבי"ס "מבואות הנגב" בתקופת המלחמה האחרונה.
כידוע, תלמידי נעל"ה מביה"ס הועברו ל"מבואות עירון בתקופת המלחמה.
העמדתם לרשותנו שני חדרי אירוח למבוגרים (מחנכים, מדריכים ומורים ועל כך תבורכו מכל הלב.

ב ב ר כ ה
בשם התלמידים והצוות החינוכי
אמנון אהרונוביץ – רכז נעל"ה


בשישי הבא 6.3.09
לאחר קבלת השבת במועדון
בשעה 21:20

נתכנס לשמוע ולראות את
The Queen Of Trees
"מלכת היער"
ארה"ב 2006,
52 דקות בו נחשף אחד הסיפורים המופלאים של הטבע בסרט יוצא דופן זה. עולם השיתוף והתלות ההדדית של חרקים, ציפורים ויונקים שחיים יחד בעץ תאנה אפריקאי...
א ל ת ח מ י צ ו - ש ו ו ה כ ל ר ג ע .
ג ש מ י םמיום שישי בשבוע שעבר
ועד ליום שישי זה
ירדו בארבעה ימי גשם
75 מ"מ
(34.5+9.5+26.5+4.5)ענפים, יזמויות ומקומות
עבודה שמעוניינים להציב
שילוט מכוון – אנא פנו
בהקדם לרקפת זהר
(ועדת תכנון). השילוט –
על חשבון הענף.


שיחת קיבוץ תתקיים
השבוע ביום שני 2.3.09
בשעה 20:30

הסעיפים:

1. תשלומי ביטוח לאומי לעובדי חוץ.
2. מבואות עירון – התנהלות מול המועצה (מוזמנים: איתמר שוויקה,
מיכל שקד).
3. ריכוז ועדת צעירים וקליטה – שמוליק בן דור
4. עבודה בחדר אוכל בערב שבת – המלצת הנהלת קהילה


שתי השיחות הבאות יעסקו בתוכנית השינוי:

31/3 - יום שלישי - מוזמן: טל ישראלי
5/4 - יום ראשון - מוזמנים: טל ישראלי ואורן חינגה.

אתכם הסליחה על השינוי התכוף במועדי השיחה. השינוי נובע מהזמנת האורחים.


ל ה ת ר א ו ת ב ש י ח ו ת
ר ק פ ת
ל י ו ם ה מ ש פ ח ה –

המשוב האמיתי שילדכם היה עשוי לומר לכם:

1. אני יודע היטב שאני לא אמור לקבל כל דבר שאני רוצה. אני רק בוחן אתכם.
2. אל תחששו להיות תקיפים אתי לפעמים. אני מעדיף את זה, זה גורם לי להרגיש בטוח יותר.
3. אל תתקנו אותי בפני אנשים. אני אלמד בתשומת לב רבה יותר אם תעשו זאת בארבע עיניים.
4. אל תגרמו לי להרגיש שהשגיאות שלי הן חטאים ללא כפרה. זה פוגע בביטחון העצמי שלי.
5. אל תגנו עלי בכל הזדמנות. אני צריך לפעמים ללמוד בדרך הקשה.
6. אל תמהרו להבטיח הבטחות שיהיה קשה למלא. זכרו שאני חש אכזבה כשהבטחות אינן מקוימות.
7. אל תשכחו שלא תמיד אני יכול להסביר עצמי כמו שצריך. לכן לא תמיד אני נשמע מובן.
8. אל תשפטו את היושר שלי בצורה מחמירה. מתוך פחד אני עלול לשקר לפעמים.
9. היו עקביים. חוסר עקביות מתסכל אותי וגורם לי לאבד את אמוני בכם.
10. אל תדחו אותי כשאני שואל שאלות. אם תעשו זאת, תגלו שאני מפסיק לשאול ומחפש תשובות במקום אחר.
11. אל תספרו לי שהפחדים שלי הם טיפשיים. בשבילי הם ממשיים מאוד וזה יעזור לי מאוד אם תנסו להבין.
12. אף פעם אל תגידו לי שאתם מושלמים או שאינכם טועים. זה גורם לי הלם גדול מדי לגלות שאינכם לא זה ולא זה.
13. אף פעם אל תחשבו שזה מתחת לכבודכם להתנצל בפני. התנצלות ישרה גורמת לי לכבד אתכם.
14. אל תשכחו שאיני יכול לשגשג ללא הרבה אהבה. אבל איני צריך להזכיר את זה כל הזמן, נכון?

הביאה שלומית תומר


אל תגיד לא ידעתי


הפרטת האדם עולה לאדם במחיר יקר
כרקע לדיון הגדול המתנהל בינינו, כדאי להביא משהו עקרוני שיבהיר את הקונפליקט בו אנו שרויים
(קטעים מתוך הספר "הפרטת האדם עולה לאדם במחיר יקר" מאת ד"ר שובי גרינפילד).

אברהם הוס
חשש
הלוואי ויינתן עדיין
לאני הפוחד שלי:
היחד.

למרות שהיחד –
אין שום דבר ברשותי
לשלם תמורתו.

הוא מתן של חסד.
חלקי בלבד
בתוקף המוגבלות
של המהות האנושית.
אבל למרות שהוא חלקי
הרי זה מתן של חסד
שראוי לברך עליו:
יום יום ושעה שעה.

שהרי הוא מתגבר
על הלבד הקודם והאפור,
אשר האני הפחדן שלי
כל כך חושש מפניו.

"אקסיומת תאוות הבצע"

בעוד שהכלכלנים מדברים על הפרטת תשתיות ושירותים מבעלות ציבורית לפרטית, הסוציולוגים וחוקרי התרבות מדברים על הפרטת האדם ממעורבות בספירה הציבורית הגלויה והמשותפת והתמקדות בספירה הפרטית הלא משותפת.

ברקע שני ההיבטים הללו של ההפרטה עומדת תמונה משותפת של האדם כמי שמונע ברובד העמוק ביותר מאינטרס עצמי ומרצון לקדם את טובתו האישית, האדם כ"סוכן כלכלי", "הומו אקונומיקוס", המספיק לעצמו ומתקיים במנותק מקיומם של אחרים.
התנהלותו הנורמטיבית של האדם, כך על פי תמונה זו, מוגדרת כ"אקסיומת תאוות הבצע": האדם הוא ישות רציונאלית רק במידה שבה הוא בוחר בקבוצת הטובין ביחס לקבוצות האחרות, או במלים פשוטות: האדם "ההגיוני" הוא זה שחותר באופן תמידי להשיג לעצמו הטבות חומריות רבות יותר, גם אם די לו במה שיש לו.
אם האדם הרציונאלי מתקיים במנותק מאחרים, נקודת מבטו מובילה אותו לעריכת חשבון של רווח והפסד המתועלת רק לרווחתו הפרטית. מעורבות ברווחתם של אחרים המצויים מחוץ לספירה הפרטית שלו, תפחית בהכרח את רווחיו ולפיכך היא חסרת הצדקה.

המרחב הפרטי והמרחב הציבורי

עיצוב הערכים הללו מדגיש את האינטרסים הפרטיים והתוצאה המוכרחת היא אי אימון הדדי בין אדם לאדם.
בני האדם מכירים במדיניות השוויונית כצודקת והוגנת רק במידה שהם חשים סולידאריות זה כלפי זה. ערכים אלה מבוססים על תמונת האדם הממש את עצמו דרך הזיקה עם אחרים, חש אליהם אמפטיה וסולידאריות ומחויב לרווחתם. בעוד שתמונת האדם המונע ע"י "אקסיומת תאוות הבצע" מטשטשת את הזהות הקולקטיבית והורסת את הסולידאריות החברתית. כתוצאה מכך מאבד הפרט עניין בספירה הציבורית שאינה קשורה לרווחתו ומפנה את מרצו וזמנו לספירה הפרטית. האדם הממוקד במרחב הפרטי ובאינטרסים העצמיים שלו, חסר כל קשר וזיקה למרחב הציבורי ולרווחתם של אחרים.


ה א ד ם ה מ ו פ ר ט

האם חסידי ההפרטה מודעים להשלכות החברתיות והתרבותיות של הפרטת האדם? השינוי נתפס בעיניהם כ"מגדיל יעילות ורווחים".
אולם חשוב לשים לב שהפרטת האדם מלווה בעלויות שאינן מדידות ומשוקללות בחישובים כלכליים. אם היינו משקללים גם עלויות אלו יסתבר שההפרטה כלל אינה "רווחית". האדם המופרט יתקשה מאוד לגבש זהות עצמית ולממש עצמו כאדם מוסרי. תמונת האדם כ"סוכן כלכלי" מתעלמת מכך ששיפוטים מוסריים של האדם על עצמו ועל אחרים תלויים בזיקה שלו לאחרים ובשייכותו לקהילה. המוסר צומח רק במסגרת העולם החברתי והציבורי שבהם מתקשרים בני האדם אלה עם אלה.
האדם המופרט יוצר חברה המורכבת מיחידים בודדים חסרי כל נאמנות ומחויבות הדדית שאינם מתקשרים ביניהם ולפיכך אינם מסוגלים ליצור משמעות משותפת ותחושת זהות קבוצתית, מצב היוצר אי אמון הדדי ואי יכולת לאחד הכוחות לשם השגת מטרות משותפות ולשם פתרון דילמות בסיסיות של פעילות קולקטיבית.


מ פ י ר י ה ח ו ק

כל אחד נאלץ לפעול לבדו, גם ביחס לאינטרסים המשותפים לכולם ולהניח שאם ימעד לא יהיה אף אחד שיתמוך בו. על כן, בהעדר תחושת שותפות, מתעצמים התמריצים לאופורטוניזם, להפרת החוק ולהתנהגות של "נוסע חופשי", וחמור מזה; מתערערת יציבותה של הקהילה. שכן יציבותה של המערכת תלויה ביכולתה לגייס את הפרט לטובת החברה ברגעי משבר ויכולת זו תלויה בקיומה של תחושת שותפות בסיסית בין הפרטים. אולם האדם המופרט אינו יכול לזהות בין טובתו שלו לטובת הכלל ואינו מכיר בקיומו של "הכלל" כחלק מקיומו שלו, ולפיכך אינו מסוגל ואינו רוצה לרתום את עצמו לטובת משהו שאינו קשור במישרין לטובתו שלו. הפרטים בחברה מופרטת מוגבלים ביכולתם לממש את הפוטנציאל האנושי והמוסרי שלהם.
יותר מכך, זוהי חברה המצויה תדיר על סף קריסה לעימותים ולתוהו ובוהו מתמשך, חסרת יכולת לרתום את הפרטים לטובת הגנה וחיזוק
האינטרסים המשותפים.

הפרטת האדם עולה לאדם במחיר יקר. חברה מופרטת עולה לכולנו במחיר יקר אף יותר; יציבותה והישרדותה לאורך זמן מוטלת בספק.
לכן חובה עלינו לשאול: האם אנו מוכנים לשלם את מלוא העלות של ההפרטה?

הביאו לדפוס:
צוות ההתחדשות השיתופית.

נ. ב.
בסיפור שהבאנו בפעם הקודמת, חל שיבוש במילה משמעותית ובכך נשתבש הסיפור. אנו חוזרים ומביאים אותו כפי שהוא צריך להיות:
תנחום תנפילוב, ממייסדי דגניה היה ידוע כשתקן גדול. אבל כשהיה כבר אומר משהו, זה היה תמיד בול. פעם פרץ משבר בקבוצת גבע, רצו להפוך למושב. שלחו את תנחום לראות מה קורה בגבע. כשחזר, כולם התאספו סביבו ושאלו: "נו???"
"הקוף רוצה לחזור לג'ונגל" – השיב במשפט אחד והשתתק.
ה מ ס ע ד ה ה ג ד ו ל ה

שישי בערב, רוב חברי הקיבוץ מצביעים ברגליים ובאים לאכול בחדר האוכל. אני מניחה שלתפריט הארוחה הנהדר שעובדי המטבח עמלים להכין לנו יש חלק נכבד ומקווה שלחלקם הגדול חשוב גם המפגש החברתי.
אבל, כל כמה חודשים אנו שומעים על מצוקת העובדים בימי שישי בערב וטיפין טיפון נוספים עובדים שכירים לאיוש הצוותים.

בפגישה עם טל ישראלי על השינויים, הובע החשש שהשינוי יביא לסגירת חדר האוכל. היום אנו בקיבוץ השיתופי, ואכן יש חשש רב להמשך קיום הארוחות בימי שישי. זה לא שיבוצי חובה יותר וזה יום שישי ולא כל כך נוח לעבוד בו ורוצים לאכול עם המשפחה, אבל אם ארוחת יום שישי חשובה לכם, הצטרפו אלינו כדי שנוכל לקיים את הארוחות.

המסעדה תהיה פתוחה הערב בשעות 18:15-20:30 כולם מוזמנים, אני אהיה שם לשירותכם.

ב ת י א ב ו ן
אסתר אפשטיין


פורים אימה
עוד שבועיים לאירוע של השנה (יום שישי ה-13) וההכנות בעיצומן.

כמה עדכונים טכניים:
 תשלום עבור אורחים - כמו בשנים האחרונות, אנחנו גובים תשלום סמלי בכניסה למסיבה עבור אורחים של חברים (25 ₪). החיוב הוא בתקציב המארח. מדובר על כל אורח/ת שאינם בן או בת הזוג של המארח/ת. יהיה רישום בכניסה לחדר האוכל.
 תורני פירוק - 14 תורנים קיבלו פתקים. אנחנו מבקשים מכל התורנים להגיע כדי שנחסל מהר ונחזור לישון... וכמובן מי שער ומתחשק לו לעזור מוזמן גם כן.
 אנחנו מזכירים שהכניסה לפורים מיועדת לכלל החברים והצעירים מגיל י"ב ומעלה. מדובר על י"ב מעין שמר בלבד.

מחסן תחפושות ייפתח לחברים ולילדים בימים הבאים:
יום ו' 6.3 בשעות 12:30 - 14:00 - מוסדניקים (מעין שמר)
יום א' 8.3 בשעות 16:00 - 17:30 - ילדים
יום ב' 9.3 בשעות 16:00 - 17:30 - ילדים
יום ג' 10.3 בשעות 20:00 - 21:30 - חברים
יום ה' 12.3 בשעות 19:00 - 20:00 - חברים
יום ו' 13.3 בשעות 12:00 - 13:30 - חברים
השנה מתחדשים! יש המון תחפושות חדשות ואנחנו
רוצים עוד! אם יש לכם, תביאו ישירות למחסן תחפושות
למחסן בגדים. בואו להתחפש!!!

זהו להפעם. שימו לב לפרסומים ותתכוננו.....
א צ ל נ ו ב ח צ ר

לחברים שלום

לפני כשבועיים קיבלנו בשיחה את תקנון החניות בקיבוץ, התקנון עבר בקלפי ברוב גדול.
אמונים על רצון חברי הקיבוץ נכנסנו מיד להפעלת התקנון.
השבוע הראשון היה שבוע הרצה ללא הטלת קנסות כספיים.
לשמחתנו מרבית החברים נהגו לפי ההחלטה וחנו בחניות המסודרות, רבים מהם הם גם כאלה שנהגו לחנות במקומות אסורים לפני ההחלטה, החל מהשבוע יינתנו קנסות.
לצערנו יש פורצי גדר שעל אף ההחלטות הברורות והטיפול ההוגן מסרבים לנהוג בהתאם. חבר החושב שההחלטה לא נכונה ולא צודקת יכול לפנות למוסדות באופן מסודר.
לא מקובלת התנהגות פרועה כפי שהיתה השבוע, חברים שהודבקה להם מדבקה סטנדרטית על חלון הרכב תקפו מילולית בצורה גסה את נאמן הבטיחות תוך איומים שאין מקומם אצלנו. הנושא טופל ואנו מקווים שלא יחזור על עצמו.
כל נאמני הבטיחות וחברי הועדה פועלים מטעם הקיבוץ ולטובת חברי הקיבוץ וראוי לכבד אותם.
בברכת חיים בטוחים,
שביט שפירא
מרכז הועדה


פורים ילדים יתקיים השנה
ביום רביעי, 11.3.09
בין השעות 16:00-18:00

מספר הסברים ובקשות:

הכנת עוגות: בחדר האוכל ובבתי הילדים ישנה הרשמה להכנת עוגות תוצרת בית, נשמח לכל התנדבות בנושא. את העוגות אנו מבקשות שתביאו מוכנות להגשה (חתוכות ורצוי במנג'טים) וכמו-כן, רצוי להביא אותן בבוקר האירוע לחדר האוכל, שם יחכה צוות החג לקבל את העוגות. מי שלא מתאפשר לו להביא את העוגה בבוקר החג, יכול להביא למסיבה עצמה.

אורחים: בחדר האוכל תלויה הרשמה לילדים אורחים. עלות כל ילד אורח (החל מגיל שנה)
15 שקלים. ההרשמה אינה מחייבת. במסיבה עצמה תהיה עמדת הרשמה. אנא גשו אליה והירשמו. (הכוונה לילדים שאינם מתחנכים בעין שמר, כמו: נכדים, אחיינים ואורחים אחרים).

מתנדבים: אנו זקוקות למתנדבים לבוקר המסיבה להכנת חדר האוכל לקראת המסיבה (סידור האוכל, ניפוח בלונים ועוד) המעוניינים אנא פנו אלינו.

פינות יצירה: פינות היצירה השנה יהיו מגוונות במיוחד וביניהן: צביעת דמויות גבס, צביעה על שקפים, איפור, הכנת קשתות ועוד הפתעות...
מומלץ להביא שקית/קופסה/תיק לנשיאת עבודות הילדים מפינות היצירה.

פרסים: השנה החלטנו שלא יהיו פרסים ליד כל דוכן / משחק, (בכדי למנוע בלגאן מיותר, כעס או אכזבה מצד הילדים). אלא בתום המסיבה יקבלו כל הילדים שקית הפתעות.

סיום המסיבה: את סיום המסיבה נחגוג בהפעלה פורימית המשלבת מוסיקה וריקודים בהנחייתה של אילנית. בתום ההפעלה תחולקנה שקיות ההפתעה.

נתראה, צוות החג: רונית שאשא, אוריין גנדלמן, ג'ני יגודה ועינת תומר

ש ב ת ש ל ו ם